Zastosowanie implantów eliminuje konieczność urazowego szlifowania zębów pod uzupełnienia w postaci mostów i zapobiega zanikowi nieobciążonej kości wyrostka zębodołowego, który to zanik manifestuje się nieestetycznym obniżeniem poziomu dziąseł i zanikiem naturalnego przebiegu wypukłości dziąseł.
Zabiegu implantacji można dokonać zarówno bezpośrednio po usunięciu zęba, jak i w obszarach wieloletniego braku zębów. Należy jednak pamiętać o tym, że w miarę upływu czasu od usunięcia zęba, warunki kostne ulegają pogorszeniu, ze względu na zanik nieobciążonej kości. Warto więc uzupełniać brakujące zęby jak najszybciej.
Pierwsze implanty zębowe wszczepił w połowie lat sześćdziesiątych prof. I.Brannemark wykorzystując właściwości tytanu – materiału, z którego wykonany jest implant. Tytan jest pierwiastkiem który jednocześnie:
- jest biozgodny (organizm nie traktuje go jako „obce ciało”) - samoistnie trwale zrasta się z kością w procesie osseointegracji
- jest niezwykle wytrzymały, przez co bez trudu znosi obciążenia jakim poddawane są korzenie zębów naturalnych.
Zaawansowane technologie i specjalistyczny sprzęt sprawiają, że implanty są dostępne prawie dla wszystkich. Jednak jak każdy zabieg, leczenie implantologiczne wymaga odpowiedniego planowania, wiedzy i umiejętności operatora oraz współpracy ze strony pacjenta.
Rozwój implantologii pozwala na opracowanie procedur zwiększających przewidywalność zabiegu oraz zmniejszających dolegliwości pacjenta związane zarówno z samym zabiegiem, jak i okresem rehabilitacji pozabiegowej.
Obecnie implantologia pozwala nam na zastosowanie stabilnych, estetycznych uzupełnień protetycznych.