Podróże naukowe dr Agnieszki Laskus MSc

Warszawa – Tel Aviv – Warszawa – Mediolan – Warszawa

Tak wyglądała trasa podróży naszej koleżanki ze stowarzyszenia dr Agnieszki Laskus MSc, które pokonała na przełomie czerwca i lipca br.

W dniach 21 – 22 czerwca 2016r. dr Agnieszka Laskus MSc udała się na bardzo prestiżową konferencję Conflict&Dialogue&Dental XP Conference , której motywem przewodnim a zarazem tytułem były: Complications and Solutions in Dentistry.

 

Dwa dni przed konferencją (20.06) dr Laskus został zaproszona do kliniki chirurgicznej, należącej do dr Devorah Schwartz -Arad, która będzie jednym z gości honorowych podczas jesiennej konferencji Meet The Maste II edycja. Dr Laskus miała możliwość przez cały dzień uczestniczyć w zabiegach chirurgii implantologicznej wykonywanych przez dr Schwartz-Arad. Jako chirurg szczękowo-twarzowy skupia się ona w pracy głównie na zabiegach implantacji natychmiastowej oraz rekonstrukcjach kostnych z zastosowaniem przeszczepów bloków kostnych. Co istotne bloki kostne zawsze pobierane są od pacjenta. Nie uznaje Ona bowiem bloków syntetycznych, odzwierzęcych czy allogennych. Dr Devorah przeprowadza także zabiegi z zakresu chirurgii gnatycznej, współpracując z ortodontami i protetykami. Większość pacjentów jest właśnie kierowana do niej tylko na chirurgię, gdyż tylko na niej skupia swoją uwagę, nie robiąc zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej czy protetyki.

 

Jest niewątpliwym wirtuozem chirurgii, charakteryzującą się jednocześnie delikatnością (damska ręka) empatią w stosunku do pacjentów. Zwraca niezwykłą uwagę na detale, które nader często uchodzą uwadze chirurgów szczękowych. Stosuje minimalnie inwazyjne procedury, techniki precyzyjnego szycia i adaptacji tkanek. Pracuje dużo (jak większość z nas) i intensywnie. Robi tylko jedną krótką przerwę na lunch. Klinika Schwartz-Arad Surgical Cener posiada zaplecze szpitalne i mieści się w gustownie zaprojektowanej willi z ładnym ogrodem.

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego to nie tylko koniec nauki szkolnej ,którą realizujemy wraz z dziećmi. To szansa na pracowity,, odpoczynek’’ celem weryfikacji własnej wiedzy i umiejętności klinicznych. Z myślą o tym, by ścieżki myślowe nie zaczęły zarastać, postanowiłam skorzystać z indywidualnego zaproszenia i uczestniczyć w pracy klinicznej dr Devorah Schwartz -Arad w jej prywatnej klinice. Wzięłam również udział w organizowanej przez nią w Izraelu, międzynarodowej konferencji pod hasłem Conflict&Dialogue&Dental XP – Complications and Solutions in Dentistry. Wiedza naukowa i praktyczna dr. Schwartz (dla znajomych Dubbi) wzbudziła mój podziw i jeszcze bardziej wzmocniła moją solidarność z kobietami w tym ciężkim, zdominowanym przez mężczyzn, zawodzie.

.. powiedziała po powrocie z Tel Aviv’u dr Agnieszka Laskus MSc

Następnego dnia – przed konferencja były warsztaty z tkanek miękkich prowadzone przez Murice Salamę oraz 3D Esthetics in implant denistry, prowadzone przez Henriettę Lerner. Dr Laskus wzięła udział w tych ostatnich z dużą ciekawością zapoznając się z mikroskopaminowej generacji – praca nie w obiektywie ale z użyciem ekranu zewnętrznego.

Podczas konferencji zorganizowano cztery sesje. Każda o innej tematyce :

  • immediate implantation vs. socket preservation ,
  • periimplantitis vs. Periodontitis,
  • smile make-over,
  • atrophy of the maxilla -surgical vs.prosthetic solutions.

Niezwykłe grono osobistości świata stomatologii a w śród nich bracia Maurice & Henry Salama, Galip Gurber, prof. Bichacho, Roberto Pontoriero , rzecz jasna Deborah Schwartz-Arad i inni renomowani wykładowcy. Szczególną uwagę dr Laskus zwrócił temat periimplantitis vs. periodontitis. Jak nam zaprezentowała sama Agnieszka:

Nie było to ważne tylko ze względu na moje zainteresowania ale raczej na smutne konkluzje . Korozja przy implantach w periodontitis uniemożliwia przewidywalne w skutkach j leczenie. Można tylko spowalniać i starać się powstrzymywać w tempie proces destrukcji ale i tak będzie postępował . Ta sesja to zapowiedz etapowości leczenia implantologicznego, swoiste ćwiczenia z utraty, choć wychodzi na to, że lepiej tracić przy własnych zębach niż przy implantach.

Na początku lipca do Laskus udała się do Mediolanu na wydział tamtejszego Uniwersytetu Chirurgia maxillo facciale ed odontostomatologica

 

Z uwielbieniem zaczynam uczyć się włoskiego. Kurs chirurgii plastycznej i regeneracyjnej prowadzony przez profesorów: Rasperiniego, Pagni, Acunzo był kwintesencją nie tylko aktualnej, dobrze zebranej wiedzy ale i dobrego smaku … jak wszystko , co włoskie 😉

Na zdjęciach dr Agnieszka Laskus z dr Devorah Schwartz-Arad oraz przed uniwersytetem i z prof. Giulio Rasperinim.